Honor 300 Pro Price in Pakistan
Honor 300 Pro
Rs. 189,899
Coming Soon
Colors
Honor 300 Pro Price & Specifications
| Release Date | 25-12-2024 |
| SIM Support | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Phone Dimensions | 161.5 x 74.6 x 7.7 mm |
| Phone Weight | 187 g |
| Operating System | Android 14, MagicOS 8 |
| Screen Size | 6.7 inches |
| Screen Resolution | 1200 x 2664 pixels |
| Phone Type | N/A |
| Screen Protection | N/A |
| Internal Memory | 256 |
| RAM | 8 |
| Card Slot | No |
| Type | Si/C 5200 mAh, non-removable |
| Front Camera | 50 MP |
| Front Flash Light | N/A |
| Front Video Recording | 4K@30fps |
| Back Camera | 50 MP + 50 MP + 12 MP |
| Back Flash Light | N/A |
| Back Video Recording | 4K@30fps |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | LTE |
| 5G | Yes |
| Radio | No |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
| Processor | Octa-core (3x1.8 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 720 |
Honor 300 Pro price in Pakistan is 189,899 PKR. Honor 300 Pro is available with a variant 256 Storage. This storage is enough to save important data. Honor 300 Pro launched with impressive color options Coral Pink,Moonlight White,Emerald Green,Black. Honor 300 Pro phone weighs only 187 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Honor 300 Pro is set up with a 50 MP + 50 MP + 12 MP back camera and 50 MP selfie camera. The processor Octa-core (3x1.8 GHz Cortex-A510) and Adreno 720 ensure the smooth performance of Honor 300 Pro. The Display of Honor 300 Pro supports Resolution up to 1200 x 2664 pixels and the screen Size is 6.7 inches. The phone Screen is protected with the latest 6.7 inches. Mobile battery capacity is Si/C 5200 mAh, non-removable. This Honor mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Honor 300 Pro price.
Read More +Honor Latest Mobiles
Honor Upcoming Mobiles
Honor 300 Pro Availability
| Expected Price: | Rs. 189,899 |
| Release Date: | December 25, 2024 (Unofficial) |
| Phone Status: | ComingSoon |
Honor 300 Pro Price and Specs
| Honor 300 Pro 8GB RAM and 256GB Storage | Rs. 189,899 |