Dcode Cygnal 5 Pro Price in Pakistan
Dcode Cygnal 5 Pro
Rs. 30,999
Coming Soon
Colors
Dcode Cygnal 5 Pro Price & Specifications
| Release Date | 24-11-2023 |
| SIM Support | Dual SIM Dual Standby |
| Phone Dimensions | 164.54 x 75.97 x 9.0 mm |
| Phone Weight | 205 g |
| Operating System | Android 13 |
| Screen Size | 6.52 Inches |
| Screen Resolution | 1600 x 720 Pixels |
| Phone Type | HD+ IPS |
| Screen Protection | N/A |
| Internal Memory | 128 |
| RAM | 4 |
| Card Slot | Supported up to 1TB |
| Type | 5000 mAh |
| Front Camera | 8 MP |
| Front Flash Light | N/A |
| Front Video Recording | Yes |
| Back Camera | 13 MP |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Video Recording | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | No |
| Radio | N/A |
| WiFi | Yes |
| NFC | No |
| Processor | MediaTek Helio G37 ,Octa-Core, 2.3GHz, 12nm |
| GPU | N/A |
Dcode Cygnal 5 Pro price in Pakistan is 30,999 PKR. Dcode Cygnal 5 Pro is available with a variant 4GB RAM and 128GB Storage. This storage is enough to save important data. Dcode Cygnal 5 Pro launched with impressive color options arctic_white,mint_green,purple,midnight_black. Dcode Cygnal 5 Pro phone weighs only 205 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Dcode Cygnal 5 Pro is set up with a 13 MP back camera and 8 MP selfie camera. The processor MediaTek Helio G37 ,Octa-Core, 2.3GHz, 12nm and N/A ensure the smooth performance of Dcode Cygnal 5 Pro. The Display of Dcode Cygnal 5 Pro supports Resolution up to 1600 x 720 Pixels and the screen Size is 6.52 Inches. Mobile battery capacity is 5000 mAh. This Dcode mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Dcode Cygnal 5 Pro price.
Read More +Dcode Latest Mobiles
Dcode Upcoming Mobiles
Dcode Cygnal 5 Pro Availability
| Expected Price: | Rs. 30,999 |
| Release Date: | November 24, 2023 (Unofficial) |
| Phone Status: | ComingSoon |
Dcode Cygnal 5 Pro Price and Specs
| Dcode Cygnal 5 Pro 4GB RAM and 128GB Storage | Rs. 30,999 |