Apple iPhone 16 Pro Max Price in Pakistan
Apple iPhone 16 Pro Max
Rs. 519,899
InStock
Apple iPhone 16 Pro Max Price & Specifications
| Release Date | 10-10-2024 |
| SIM Support | Nano-SIM + eSIM |
| Phone Dimensions | 163 x 77.6 x 8.3 mm |
| Phone Weight | 227 g |
| Operating System | iOS 18 |
| Screen Size | 6.9 inches |
| Screen Resolution | 1329 x 2868 Pixels |
| Phone Type | Super Retina XDR OLED |
| Screen Protection | Ceramic Shield glass 2024 gen |
| Internal Memory | 256 |
| RAM | |
| Card Slot | No |
| Type | 4676mAh |
| Front Camera | 12MP |
| Front Flash Light | Retina Flash |
| Front Video Recording | 4K Dolby Vision video recording at 24 fps, 25 fps, 30 fps, 60 fps, 100 fps (Fusion) |
| Back Camera | 48MP + 48MP + 12 MP |
| Back Flash Light | Adaptive True Tone flash |
| Back Video Recording | 4K Dolby Vision video recording at 24 fps, 25 fps, 30 fps, 60 fps, 100 fps (Fusion) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Radio | No |
| WiFi | Wi‑Fi 7 |
| NFC | Yes |
| Processor | Apple A18 Pro (3 nm) |
| GPU | Apple GPU (6-core graphics) |
Apple iPhone 16 Pro Max price in Pakistan is 519,899 PKR. Apple iPhone 16 Pro Max is available with a variant 256 Storage. This storage is enough to save important data. Apple iPhone 16 Pro Max launched with impressive color options black_titanium,white_titanium,natural_titanium,desert_titanium. Apple iPhone 16 Pro Max phone weighs only 227 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Apple iPhone 16 Pro Max is set up with a 48MP + 48MP + 12 MP back camera and 12MP selfie camera. The processor Apple A18 Pro (3 nm) and Apple GPU (6-core graphics) ensure the smooth performance of Apple iPhone 16 Pro Max. The Display of Apple iPhone 16 Pro Max supports Resolution up to 1329 x 2868 Pixels and the screen Size is 6.9 Inches. The phone Screen is protected with the latest 6.9 Inches. Mobile battery capacity is 4676mAh. This Apple mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Apple iPhone 16 Pro Max price.
Read More +Apple Latest Mobiles
Apple Upcoming Mobiles
Apple iPhone 16 Pro Max Availability
| Expected Price: | Rs. 519,899 |
| Release Date: | October 10, 2024 |
| Phone Status: | InStock |
Apple iPhone 16 Pro Max Price and Specs
| Apple iPhone 16 Pro Max 256GB Storage | Rs. 519,899 |
| Apple iPhone 16 Pro Max 512GB Storage | Rs. 593,699 |
| Apple iPhone 16 Pro Max 1tbGB Storage | Rs. 670,399 |