Apple iPhone 13 Price in Pakistan
Apple iPhone 13
Rs. 356,900
OutOfStock
Apple iPhone 13 Price & Specifications
| Release Date | 24-09-2021 |
| SIM Support | Dual SIM (nano‑SIM and eSIM) |
| Phone Dimensions | 146.7 x 71.5 x 7.7 mm |
| Phone Weight | 174 g |
| Operating System | IOS 15 |
| Screen Size | 6.1 inches |
| Screen Resolution | 1170 x 2532 Pixels |
| Phone Type | Super Retina XDR OLED Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Screen Protection | Scratch-resistant ceramic glass, oleophobic coating |
| Internal Memory | 256 |
| RAM | |
| Card Slot | No |
| Type | Li-Ion 3240 mAh |
| Front Camera | 12 MP |
| Front Flash Light | No |
| Front Video Recording | 1080p@30/60/120/240fps |
| Back Camera | 12 MP + 12MP |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Video Recording | 4K@24/25/30/60fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Radio | No |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
| Processor | Apple A15 Bionic (5 nm) |
| GPU | Apple GPU (4-core graphics) |
apple iphone 13 price in Pakistan is 356,900 PKR. apple iphone 13 is available with a variant 256 Storage. This storage is enough to save important data. apple iphone 13 launched with impressive color options alpine_green,midnight,starlight,blue,red,pink. apple iphone 13 phone weighs only 174 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. apple iphone 13 is set up with a 12 MP + 12MP back camera and 12 MP selfie camera. The processor Apple A15 Bionic (5 nm) and Apple GPU (4-core graphics) ensure the smooth performance of apple iphone 13. The Display of apple iphone 13 supports Resolution up to 1170 x 2532 Pixels and the screen Size is 6.1 Inches. The phone Screen is protected with the latest 6.1 Inches. Mobile battery capacity is Li-Ion 3240 mAh. This Apple mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and apple iphone 13 price.
Read More +Apple Latest Mobiles
Apple Upcoming Mobiles
Apple iPhone 13 Availability
| Expected Price: | Rs. 356,900 |
| Release Date: | September 24, 2021 (Unofficial) |
| Phone Status: | OutOfStock |
Apple iPhone 13 Price and Specs
| Apple iPhone 13 256GB Storage | Rs. 356,900 |
| Apple iPhone 13 512GB Storage | Rs. 367,500 |
| Apple iPhone 13 128GB Storage | Rs. 168,399 |