Xiaomi Redmi A2+ Price in Pakistan
Xiaomi Redmi A2+
Rs. 16,899
OutOfStock
Colors
Xiaomi Redmi A2+ Price & Specifications
| Release Date | 15-08-2023 |
| SIM Support | Dual Sim |
| Phone Dimensions | 164.9 x 76.75 x 9.09 mm |
| Phone Weight | 192 g |
| Operating System | Android 12 (Go edition) |
| Screen Size | 6.52 Inches |
| Screen Resolution | 1600 x 720 Pixels |
| Phone Type | HD+ Dot Drop display |
| Screen Protection | N/A |
| Internal Memory | 64 |
| RAM | 3 |
| Card Slot | Supports expandable storage up to 1TB |
| Type | 5000 mAh |
| Front Camera | 5 MP |
| Front Flash Light | N/A |
| Front Video Recording | 1080p | 1920 x 1080 at 30fps |
| Back Camera | 8 MP + 0.08 MP |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Video Recording | 1080p | 1920 x 1080 at 30fps |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | No |
| Radio | Yes |
| WiFi | Yes |
| NFC | No |
| Processor | Octa-core |
| GPU | Mediatek Helio G36 |
Xiaomi Redmi A2 Plus price in Pakistan is 16,899 PKR. Xiaomi Redmi A2 Plus is available with a variant 64 Storage. This storage is enough to save important data. Xiaomi Redmi A2 Plus launched with impressive color options light_blue,light_green,black. Xiaomi Redmi A2 Plus phone weighs only 192 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Xiaomi Redmi A2 Plus is set up with a 8 MP + 0.08 MP back camera and 5 MP selfie camera. The processor Octa-core and Mediatek Helio G36 ensure the smooth performance of Xiaomi Redmi A2 Plus. The Display of Xiaomi Redmi A2 Plus supports Resolution up to 1600 x 720 Pixels and the screen Size is 6.52 Inches. The phone Screen is protected with the latest 6.52 Inches. Mobile battery capacity is 5000 mAh. This Xiaomi mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Xiaomi Redmi A2 Plus price.
Read More +Xiaomi Latest Mobiles
Xiaomi Upcoming Mobiles
Xiaomi Redmi A2+ Availability
| Expected Price: | Rs. 16,899 |
| Release Date: | August 15, 2023 (Unofficial) |
| Phone Status: | OutOfStock |
Xiaomi Redmi A2+ Price and Specs
| Xiaomi Redmi A2+ 3GB RAM and 64GB Storage | Rs. 16,899 |