Xiaomi Redmi A1+ Price in Pakistan
Xiaomi Redmi A1+
Rs. 13,499
OutOfStock
Colors
Xiaomi Redmi A1+ Price & Specifications
| Release Date | 06-09-2022 |
| SIM Support | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Phone Dimensions | 164.9 x 76.75 x 9.09 mm |
| Phone Weight | 192 g |
| Operating System | Android 12 (Go edition) |
| Screen Size | 6.52 Inches |
| Screen Resolution | 720 x 1600 pixels |
| Phone Type | IPS LCD Capacitive Touchscreen, 16M Colors, Multitouch |
| Screen Protection | N/A |
| Internal Memory | 32 |
| RAM | 2 |
| Card Slot | microSDXC (dedicated) |
| Type | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Front Camera | 5 MP |
| Front Flash Light | Yes |
| Front Video Recording | 1080p@30fps |
| Back Camera | 8 MP + 0.08 MP (QVGA) |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Video Recording | 1080p@30fps |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | N/A |
| Radio | Yes |
| WiFi | Yes |
| NFC | No |
| Processor | MediaTek Helio A22 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
Xiaomi Redmi A1 Plus price in Pakistan is 19,000 PKR. Xiaomi Redmi A1 Plus is available with a variant 2GB RAM and 32GB Storage. This storage is enough to save important data. Xiaomi Redmi A1 Plus launched with impressive color options light_blue,light_green,black. Xiaomi Redmi A1 Plus phone weighs only 192 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Xiaomi Redmi A1 Plus is set up with a 8 MP + 0.08 MP (QVGA) back camera and 5 MP selfie camera. The processor MediaTek Helio A22 and PowerVR GE8320 ensure the smooth performance of Xiaomi Redmi A1 Plus. The Display of Xiaomi Redmi A1 Plus supports Resolution up to 720 x 1600 pixels and the screen Size is 6.52 Inches. Mobile battery capacity is Li-Po 5000 mAh, non-removable. This Xiaomi mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Xiaomi Redmi A1 Plus price.
Read More +Xiaomi Latest Mobiles
Xiaomi Upcoming Mobiles
Xiaomi Redmi A1+ Availability
| Expected Price: | Rs. 13,499 |
| Release Date: | September 06, 2022 (Unofficial) |
| Phone Status: | OutOfStock |
Xiaomi Redmi A1+ Price and Specs
| Xiaomi Redmi A1+ 2GB RAM and 32GB Storage | Rs. 13,499 |
| Xiaomi Redmi A1+ 3GB RAM and 32GB Storage | Rs. 23,499 |